poniedziałek, 3 kwietnia 2017

z wizytą w Krainie Żubra

O "fajności" i "wypasie" Półmaratonu Hajnowskiego już od wielu lat krążą legendy. Gdy tylko dotarły do naszych (w sensie: moich i moich biegowych przyjaciół) uszu, zakiełkowało w nas marzenie, by kiedyś wziąć udział w tej imprezie. Sztuka zapisania się na nią powiodła się w zeszłym roku. Rano 21.05.2016 wraz z Piterem, Marcinem, Olą, Renią i kibicującą nam Agą wyruszyliśmy w podróż do Hajnówki.



Po dotarciu na miejsce swoje pierwsze kroki kierujemy do amfiteatru w Parku Miejskim, gdzie mieści się biuro zawodów. Robimy obowiązkowe zdjęcie z Panem Żubrem i odbieramy pakiety startowe. Ich zawartość okazuje się imponująca:


Kolejny punkt programu to Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. Nie, nie... Nic z tych rzeczy. Tuż przed startem z pewnością nie garniemy się do zwiedzania. Po prostu... w pokojach gościnnych mieszczących się przy muzeum zarezerwowaliśmy noclegi. Na zameldowanie się i przygotowanie do biegu mamy już niewiele czasu.


Gdy jesteśmy gotowi, z powrotem udajemy się w okolice amfiteatru. O 10.30 pada sygnał do startu honorowego. Wykonujemy rundkę wokół parku. Na jej mecie znajduje się parking. Czekają tam autobusy, mające przetransportować wszystkich biegaczy do Białowieży.


Do Białowieży docieramy jakąś godzinę przed właściwym startem. Mamy sporo czasu na rozgrzewkę, więc... W ramach rozgrzewki zwiedzamy Park Pałacowy, urządzamy rodeo na żubrach i przytulamy się do dębów mocy.






O 12.00 startujemy. I w tym momencie zaczyna się dla mnie najgorsza część tej imprezy. Zapalenie rozcięgien podeszwowych w obu stopach mocno daje się we znaki. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że po jakichś 5 km będę miała już serdecznie dosyć uderzania stopami o podłoże. Sytuacji nie ułatwia też świadomość, że na pokonanie dystansu mam tylko 2,5 godziny. Prześladuje mnie myśl, że po raz pierwszy nie zmieszczę się w limicie. Gdyby chociaż trasa wiodła mięciutkimi dróżkami Puszczy Białowieskiej... Ale nie... Majestatyczna Puszcza Białowieska jest po prawej, majestatyczna Puszcza Białowieska jest po lewej, a pod moimi umęczonymi stopami znajduje się szosa asfaltowa, którą poruszają się nie tylko biegacze, ale i wszelkiej maści pojazdy mechaniczne, które od czasu do czasu skutecznie psują widoki i świeże powietrze.

Nie posiadam żadnych zdjęć z tej części imprezy. Zresztą...

Gdyby ktoś chciał mi wówczas zrobić jakieś foty, długo musiałby się zwracać do mnie powyższymi słowami.

Metę przekraczam po 2 godzinach, 28 minutach i 32 sekundach. W limicie mieszczę się głównie dzięki uprzejmości Oli, która w wielu miejscach na trasie spowolniła, poczekała, pocieszyła i zmotywowała. W limicie mieszczę się również dzięki świadomości, że na mecie czeka na mnie imienny medal. Głupio by było go nie przygarnąć, skoro ktoś już go specjalnie dla mnie zrobił.


Gdy medal zawisa na mojej szyi, zabawa znowu zaczyna robić się fajna. Wolontariusze poją nas i karmią owocami, pączkami, drożdżówkami, a potem kierują na obiad. W stołówce pobliskiej szkoły czekają na nas wazy wypełnione gorącą zupą, drugie danie i kompocik. Znając gościnność mieszkańców Podlasia, gdybyśmy poprosili o dokładkę, nikt by nam jej nie pożałował, ale... na żadne dokładki nie ma już czasu. Trzeba szybko wrócić do pokoju, wykąpać się, przebrać i wrócić do amfiteatru na uroczystą ceremonię nagradzania najlepszych oraz losowanie nagród dla wszystkich uczestników półmaratonu.


Ceremonia trwa dość długo, bo nagrodzeni zostają nie tylko najszybsi biegacze OPEN i w kategoriach wiekowych. Nagrody trafiają również do najszybszych mieszkańców powiatu hajnowskiego, do najszybszych drużyn, do najmłodszych i do najstarszych zawodników. Zresztą nagród dodatkowych też jest do wylosowania multum: 2 rowery, różne gadżety sportowe, bilety wstępu do miejscowych atrakcji turystycznych i lokalne wyroby. Reni marzy się zestaw przypraw podlaskich, mnie słodziutki sękacz, tymczasem... W dłoniach Marcina ląduje piłka nożna, a Ola obdarowana zostaje biletem do Parku Miniatur Zabytków Podlasia.


W tym miejscu normalna impreza miałaby swój koniec. Organizatorzy powiedzieliby "do zobaczenia za rok", a uczestnicy rozeszliby się do domów. Półmaraton Hajnowski to jednak nie jest normalna impreza, a - warto podkreślić to raz jeszcze - gościnność mieszkańców Podlasia nie zna granic. Tak więc... Po uroczystej ceremonii uczestnicy nie wracają do domów, lecz zostają wywiezieni na jeszcze bardziej uroczystą biesiadę w Puszczy Białowieskiej. W przepięknych okolicznościach przyrody czeka na nas mnóstwo jedzenia, dużo picia, piwo, ognisko, zespół, miejsce do tańczenia, degustacja miejscowych smakołyków...


Chciałoby się powiedzieć, że integracji nie ma końca, ale... O 22.00 odchodzą ostatnie autobusy do Hajnówki. Zapewnia je organizator. Lecz aby nimi pojechać, wyjątkowo trzeba skasować bilet. To znaczy... Wypić kieliszek lokalnego trunku z rąk organizatora biegu. I wszystko byłoby w porządku, gdyby skończyło się na bileciku jednorazowym, a nie 30-dniowym normalnym... I tak... Jednych grzechów nie pamiętam, a drugich... wolałabym nie pamiętać.

Następnego dnia rano... Gdyby Półmaraton Hajnowski był normalną imprezą biegową, z pewnością dość szybko wyruszylibyśmy w drogę powrotną do Warszawy. Ale... Jeden z celów imprezy to promocja regionu Puszczy Białowieskiej i wartości kulturowych Podlasia. Organizatorzy zadbali więc, by zatrzymać nas tu na dłużej. Specjalnie dla biegaczy poza sezonem uruchomiona zostaje kolejka wąskotorowa:





Można też wpaść na godzinkę do Parku Wodnego w Hajnówce. Niestety z braku czasu rezygnujemy z tej atrakcji. Po wycieczce kolejką jeszcze tylko jemy obiad (na naszych stołach gości, oczywiście kuchnia wschodnia) i w drodze powrotnej zahaczamy o Park Miniatur.

- Koleżanka wygrała wczoraj bilet - informujemy właściciela parku.
Ola pokazuje swoją zdobycz, pan zaś gratuluje i zaprasza do parku nas wszystkich. Bo gościnność mieszkańców Podlasia naprawdę nie zna granic.



No więc oglądamy wszystkie miniatury, robimy sesję foto, zgarniamy pieczątki do naszych specjalnych paszportów, a potem odjeżdżamy w siną dal. I to jest już naprawdę koniec tej mocno spóźnionej relacji.

2 komentarze:

  1. No cudna ta Puszcza Białowieszczańska :) a jeszcze bardziej niż jej widoki, cieszy mnie ów post :) chyba stęskniłam się za Twoim pisaniem... sama też nie piszę "regularnie", bo jak to w życiu bywa, zmiany skutecznie potrafią ograniczyć i czas i chęci pisacze :))
    Ps. w Złotych zjadłam tam gdzie mówiłaś :) smaczne było i dużo:) placuszki ziemniaczane z sosikiem, sałatka i soczek mniam! Mam nadzieję,że Wam też się udał wypad "do tam" :) ściskam i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Małgorzato jakże miło Cię poczytać i popatrzeć ;) Zatęskniłam za latem - piękne krajobrazy :) Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń